9 lipca, 2018

Kontakt


Zrzeszenie Audytorów Energetycznych 

ul. Świętokrzyska 20

00-002 Warszawa

NIP: 526-24-68-043

KRS: 0000159593

REGON: 016355216

Zarejestrowane w Sądzie Okręgowym
w Warszawie dnia 31.03.2000 r. 

Numer konta: 

07 1050 1038 1000 0022 3616 2661

Kierownik biura ZAE: Beata Kawczyńska

e-mail: zae@zae.org.pl 

tel.: 505 676 805

Najczęściej zadawane pytania i poruszane zagadnienia

Członkami ZRZESZENIA (ZAE) mogą zostać osoby fizyczne i prawne, zainteresowane rozwojem audytingu energetycznego i racjonalizacji użytkowania energii w Polsce, które: deklarują wolę uczestniczenia w pracach ZRZESZENIA.

Osoby przystępujące do ZAE deklarują chęć przystąpienia  jako członek zwyczajny. Równocześnie zobowiązują się do przestrzegania Statutu ZRZESZENIA oraz zobowiązują się do przestrzegania zasad Kodeksu Etyki ZAE a także do opłacania składki członkowskiej.

Aby zostać członkiem ZAE należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz opłacić roczną składkę członkowską.

Więcej informacji https://zae.org.pl/zostan-czlonkiem-zae/

Zgodnie ze statutem ZRZESZENIA „Nowi członkowie zobowiązani są do dokonania zapłaty składki w pełnej wysokości za cały rok, w którym zostali przyjęci.”.

Składka członkowska jest opłatą za przynależność do ZAE i jej wysokość nie zależy od czasu przynależności.

W przepisach dotyczących audytów energetycznych  nie ma określonych warunków dotyczących kwalifikacji osób wykonujących audyty. Audyty może wykonywać każdy, kto  umie je wykonać. W praktyce osoby zamierzające sporządzać audyty  uczestniczą w szkoleniach przygotowujących do czynności audytora  ( np. szkolenia prowadzone przez Fundację Poszanowania Energii) lub kończą odpowiednie  studia podyplomowe. Audyty  są weryfikowane przez instytucje , które przydzielają wsparcie na realizację przedsięwzięć, więc ewentualny błędnie wykonany audyt jest porażką dla inwestora  starającego się wsparcie. Dlatego inwestorzy najczęściej szukają osób, które  legitymują się ukończeniem szkoleń lub studiów, lub osób, które już wykonywały audyty.

Uprawnienia określa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków.

Aby znaleźć się w wykazie osób, musisz spełniać następujące wymagania:

  • masz pełną zdolność do czynności prawnych
  • nie skazano cię prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe
  • posiadasz uprawnienia budowlane

lub

  • ukończyłeś:
    • studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera lub
    • studia wyższe inne niż wymienione powyżej oraz studia podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.”
    •  

Uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej 

Więcej informacji 

Warunkiem uzyskania rekomendacji w tej specjalności jest wykonanie w trybie Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (również jako współautor) co najmniej trzech pozytywnie zweryfikowanych audytów energetycznych budynków (należy przedstawić kopię pisma z BGK skierowanego do inwestora informującego o pozytywnej weryfikacji audytu oraz kartę audytu z wymienionym nazwiskiem autora opracowania, w przypadku audytu weryfikowanego przez NFOŚiGW/WFOŚiGW lub RPO – kopię dokumentu przyznania wsparcia finansowego przez NFOŚiGW/WFOŚiGW lub RPO na przedsięwzięcie, którego dotyczył audyt wraz z kartą audytu z wymienionym nazwiskiem autora opracowania).

UWAGA!! W tej specjalności nie wlicza się audytów sporządzanych na potrzeby programu „Czyste powietrze”– dla tych audytów zostanie wprowadzona wkrótce nowa specjalność „Audyty energetyczne budynków jednorodzinnych (Czyste Powietrze).

Więcej informacji w sprawie rekomendacji ZAE https://zae.org.pl/lista-audytorow/