W odpowiedzi na prośby członków Zrzeszenia Zarząd ZAE podjął próbę uzyskania od Urzędu Regulacji Energetyki informacji w zakresie obecnego stanu procesu rozpatrywania wniosków o tzw. „białe certyfikaty”. Uzyskane informacje miały m.in. pomóc audytorom obsługującym ten obszar rynku uzyskać wiedzę o rodzaju i skali opóźnień w rozpatrywaniu wniosków.
Informacje wskazane we wniosku o udostępnienie informacji publicznej Zarząd ZAE uznał za szczególnie istotne dla umożliwienia uczestnikom rynku dokonania poprawnej oceny funkcjonowania tego kluczowego dla efektywności energetycznej systemu wsparcia. Uzyskane informacje ZAE zamierzało poddać analizie oraz udostępnić na swojej stronie internetowej, a w szczególności członkom Zrzeszenia, ponieważ wielu członków ZAE jest aktywnymi uczestnikami rynku obsługującego system świadectw efektywności energetycznej i taka wiedza jest im potrzebna do prowadzenia swojej działalności zawodowej oraz do prawidłowego doradzania podmiotom realizującym przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej. Realizatorzy przedsięwzięć podejmują zaś decyzje inwestycyjne również na podstawie przewidywanej zachęty wynikającej z systemu tzw. „białych certyfikatów”.
Ponieważ już od szeregu lat terminy rozpatrywania wniosków zdefiniowane w Ustawie o efektywności energetycznej nie są dotrzymywane, krytyczna wydaje się możliwość pełnego zrozumienia realizowanego w praktyce sposobu obsługi wniosków przez URE.
Audytorzy zrzeszeni w ZAE jako aktywni uczestnicy rynku realizującego faktyczne działania skutkujące uzyskiwaniem oszczędności energii, powinni móc dzięki tej informacji zaplanować i podjąć adekwatne działania dostosowujące.
Z przykrością musimy stwierdzić, że nasz wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie został przez URE rozpatrzony pozytywnie. Urząd motywuje swoją odmowę m.in. tym, że dane o które prosiliśmy nie należą do standardowych danych gromadzonych w związku bieżącą działalnością w systemie informatycznym prowadzonym przez URE. Zaś proces ich pozyskiwania spowodowałby dezorganizację pracy URE. Jest to dość zaskakujące stanowisko, gdyż wydawało się, że takie dane jak daty poszczególnych etapów procesu postępowania administracyjnego, rodzaje zgłoszonych przedsięwzięć czy wolumeny oszczędności energii w złożonych wnioskach są czymś co w sposób zorganizowany Urząd zbiera choćby w celu dalszej sprawozdawczości.
Zarząd ZAE skonsultował możliwe ścieżki dalszego postępowania m.in. z ekspertami Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska. Obecnie Zarząd ZAE analizuje uzyskane informacje i w najbliższym czasie planuje podjęcie decyzji o kierunku dalszych działań.
Poniżej zamieszczamy pełną korespondencję pomiędzy ZAE a URE w przedmiotowej sprawie.